Ptaki cudaki

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Podczas zimowego monitoringu ptaków wodnych wśród dużej grupy krzyżówek, jeden ptak odbiegał swoim wyglądem od pozostałych. Zachowaniem i wielkością przypominał krzyżówkę. Jednak jego ubarwienie nie posiadało typowych barw charakterystycznych dla tego gatunku.  Ptak był jasny bez wyraźnego deseniu piór i niebieskiego lusterka. Bardziej przypominał kaczkę domową.

W naturalnym środowisku w jednej strefie geograficznej ubarwienie spotykanych ptaków określonego gatunku jest  typowe, książkowe. Pewne zróżnicowanie pojawia się wśród gatunku, który jest izolowany np. w górach, lub zamieszkuje inną szerokości geograficzną. Są to jednak cechy powtarzalne. W tym przypadku mamy do czynienia z wyjątkiem. W literaturze ornitologicznej spotykamy opisy tzw. ,,ptaków cudaków” o zmienionym ubarwieniu, które głównie są obserwowane w miastach. Być może warunki życia w zanieczyszczonym środowisku, nieodpowiedni pokarm, mniejsza presja drapieżników i znaczna liczba ornitologów obserwujących ptaki,  dostarcza większej ilości tego typu informacji. Tekst i zdj. : Zbigniew Kołudzki