NA TEN NOWY ROK… czyli o przysłowiach i złotych myślach á propos.

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Na Nowy Rok przybywa dnia na barani skok”.

Po Nowym Roku dnia wyraźnie przyrasta. Rośnie także nasza nadzieja, że wreszcie będzie lepiej ! Wszyscy na to zasłużyliśmy: poprzedni, 2021-y nie był najszczęśliwszy. Telewizornia podała (chyba Discovery ?), że w 2021 roku straty, jakie poniosła Ludzkość w wyniku katastrof naturalnych – wedle wstępnych rachunków - wyniosły 170 miliardów dolarów.
Ile to jest: miliard dolarów ? Trudno to sobie wyobrazić. Największy statek wycieczkowy na świecie, Wonder Seas, długości trzech boisk piłkarskich, liczący 16 pokładów i ponad 2 000 członków załogi, zabierający ponad 6 000 pasażerów kosztował ponoć właśnie 1 miliard dolarów. 170 takich statków poszło w zeszłym roku na dno z powodu rozchełstania Natury: zmiany klimatu, trzęsień ziemi, pożarów, powodzi, suszy, huraganów, lawin… Na ile my sami przyczyniliśmy się do „gniewu Ziemi”?

Jaki Nowy Rok, taki cały rok”. Na Nowy Rok podejmujemy szczytne i budujące postanowienia ! Z reguły – naprawcze ! Deklarujemy poprawić własną wagę, urodę, wykształcenie, kontakty z rodziną… Będziemy uczyć się, gimnastykować, wspomagać ubogich, uprawiać ogródek przy domu, czynić dobre uczynki… Niemal – zbawiać Świat !

I bardzo słusznie:

Jeżeli będziemy się zajmowali wyłącznie swoim życiem osobistym i nie wysadzali nosa z własnego podwórka, otaczający nas świat chwilowo wyda nam się uroczy. Jeżeli będziemy czekać, aż ktoś nas wyprowadzi z ciemności ku światłu nowego i lepszego dnia, może zdarzyć się, iż będziemy czekać w nieskończoność…” (Laurence J. Peter Plan Petera, Książka i Wiedza 1979).

Jeśli nie wiemy, od czego zacząć, zacznijmy od naszego otoczenia – od PRZYRODY. Każdy najmniejszy gest, każde posadzone drzewo, beczka postawiona pod rynną, zaoszczędzony kubek wody, oddana do recyklingu butelka, worek posegregowanych śmieci, budka dla ptaków, zawieszona na drzewie… PROCENTUJE ! Ufajmy Przyrodzie ! Wszak Leonardo da Vinci mawiał: „Przyroda nigdy nie łamie własnych praw”… Z nami bywało i bywa różnie…
Warto tu przytoczyć słowa innego myśliciela, Roberta Ingersolla (1833 – 1899) okrzykniętego „amerykańskim Wolterem”: „W przyrodzie nie ma nagród ani kar, są tylko skutki.
Czy te cytowane na wstępie 170 miliardów, to właśnie te skutki ?... Czy nie byłoby lepiej, gdyby zamiast walczyć z przyrodą i uparcie ją ujarzmiać, przeznaczyć tę energię na próbę zaprzyjaźnienia się ?... Można śmiało założyć z góry, iż będzie to próba udana. Pomoże nam tu jakże cenna myśl pewnego Francuza i Amerykanina zarazem, René Dubois (1901 – 1982), wybitnego humanisty i przyrodnika: „Kształtując swoje środowisko naturalne, człowiek kształtuje siebie.”. Dbając zatem o Przyrodę, dbamy o siebie samych ! Oszczędzając Ją, oszczędzamy sobie kłopotów i nieszczęść. Niejaki Thomas Fuller (niestety, nie udało mi się ustalić, kto zacz) miał powiedzieć – jakże celnie: „Najpierw butne marnotrawstwo, potem płacząca nędza”.
Warto o tym pamiętać… Ponoć Albert Einstein twierdził, iż „Nawet w najbardziej fantastycznych snach człowiek nie wymyślił niczego lepszego od przyrody”. Einsteinowi można zaufać w ciemno…

Choć rok 2021 kończyliśmy w rytmie Sylwestra Marzeń, nie bardzo wiadomo było, o jakie marzenia chodzi ?... Sylwester Szczęścia też się nie doprecyzował… Sylwestra Nadziei, Rozumu czy choćby Dobrej Myśli nie było… Przy dobrej myśli jednak pozostańmy, żeby nie okazało się w styczniu 2023, że – zgodnie ze staropolskim powiedzeniem: „Rok miniony zawsze lepszy”.

Oprac. Stanisław Pytliński, Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

Wybór optymistycznych fotografii – Kinga Nowak i Agnieszka Pruszkowska
Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego