JESIENNE SPRZĄTANIE RAWKI

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

„WIERSZYK WAKACYJNY”

Są już wakacje lody dla ochłody są akacje napewno mam racje.

W wakacjach też są dobre witaminki dla chłopczyka i dziewczynki.”

Takiej treści list znaleziono w butelce (0,2 l, 40 %) w rzece Rawce. Pisany ołówkiem, zdobiony optymistycznymi rysunkami, bez daty, autor nieznany, adresat - także. Na szczęście list został odnaleziony i odczytany.

9 października 2021 r. po raz kolejny do Ośrodka Turystyki Kajakowej „Sosenka” przybyli niestrudzeni sprzątacze, by wyciągać z rzeki i zbierać z brzegów dowody istnienia zaawansowanej cywilizacji w tej części świata. Śmieci – jak zwykle – nie zabrakło, a trzy duże kontenery zostały pracowicie zapełnione. Akcję zorganizował Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Poza organizatorami uczestniczyli wolontariusze z Łowicza i Skierniewic oraz instytucje: Zakład Poprawczy w Studzieńcu, Państwowa i Społeczna Straż Rybacka, Nadleśnictwo Skierniewice, Klub Kajakowy PTTK Sosenka, Stowarzyszenie ŁKK „Albatros”. Kajaki zostały nieodpłatnie użyczone i przewiezione przez Ośrodek Turystyki Kajakowej „Sosenka”. Kontenerów nieodpłatnie użyczył i śmieci odebrał Eko-Region Bełchatów. Uczestników nieodpłatnie ubezpieczył Zakład Ubezpieczeniowy „Multiagencja”.
Posiłek regeneracyjny ufundowali: Gmina Skierniewice, Zarząd Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego oraz Pani Agata (szarlotka z jabłkami i śliwkami !). Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Uczestnicy otrzymali pamiątkowe torby ekologiczne, a uczestnik najmłodszy (Marysia, lat 8) – książki i słodycze.

Sprzątanie Rawki organizowane jest już od 25 lat. Zwykle odbywa się dwa razy w roku – wiosną i jesienią, czasem jacyś desperacji urządzają dodatkowe mniejsze sprzątania, zwykle podczas spływów letnich. Wszystko na próżno ! Śmieci nie ubywa !

Z okazji 25-lecia sprzątania Rawki (i 35-lecia Bolimowskiego Parku Krajobrazowego) pracownicy Oddziału Terenowego postanowili zbadać sprawę dogłębnie i definitywnie ustalić, kto śmieci w lesie i nad rzeką ?!

Przesłuchano potencjalnych podejrzanych. Niestety – bez rezultatów: bobry poszły w zaparte, ryby i raki nabrały wody w usta, minóg zrobił buzię w ciup, łabędzie nieme zachowały pobłażliwe milczenie, orliki krzykliwe narobiły wrzasku, uznając oskarżenia za pomówienia, rzęsorek rzeczek wyparł się w żywy kamień, zimorodek - z racji swojej nazwy urzędujący nad Rawką od końca zimy – nie miał nic do powiedzenia, łosie, jelenie, daniele i sarny wykręciły się sianem, wreszcie - dziki, lisy, rysie i wszelkie inne zwierzęta duże i małe zachowały uparte milczenie, na koniec - wilki spojrzały wilkiem i było to bardzo wymowne… Jednym słowem – nikt się nie przyznał ! Dramatyczne pytanie „kto śmieci ?!” jednak pozostaje. Może Szanowni Czytelnicy, kochający Puszczę Bolimowską i Rawkę pomogą nam w rozwikłaniu tej zagadki. Czekamy na konstruktywne pomysły.                                                                                             
Oprac. Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego (S.P.)