Światowy Dzień Turystyki – 27.09.2021 - Obchody w Przedborskim Parku Krajobrazowym

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

   Turystyka sprzyjająca włączeniu społecznemu – takie hasło towarzyszy w 2021 r. obchodom Światowego Dnia Turystyki, ustanowionego w 1979 r. przez Światową Organizację Turystyki (UNWTO). W myśl słów Zuraba Pololikashvili, sekretarza generalnego UNWTO: „Ludzka chęć podróżowania i odkrywania jest uniwersalna, dlatego turystyka musi być otwarta dla wszystkich.

Zatem my wszyscy włączamy się do aktywności w turystyce, jesteśmy w niej obecni”.

   Obchody mają na celu kształtowanie społecznej świadomości dotyczącej znaczenia i roli turystyki we współczesnym świecie, zarówno w aspekcie kulturowym, politycznym i gospodarczym. Co roku organizatorom towarzyszy inne hasło przewodnie, na przykład: „Turystyka wzbogaca” (2006) czy też „Turystyka odpowiedzią na wyzwanie zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia” (2008). Z kolei od 1998 roku corocznie inne państwo zobowiązuje się do przewodniczenia obchodom. Wszystkim gospodarzom zależy na turystycznej atrakcyjności i przyciągnięciu gości z całego świata.

W przypadku niektórych krajów turystyka jest bardzo istotnym źródłem wpływów do budżetu – tak jest na przykład w Grecji, Hiszpanii czy Włoszech. Istotne jest jednak to by była prowadzona rozważnie, bez szkody dla środowiska i mieszkańców turystycznie atrakcyjnych miast oraz ku zadowoleniu odwiedzających.

  Europa stanowi światową mekkę turystyki. Najczęściej odwiedzanymi państwami w skali globalnej są Francja, Stany Zjednoczone i Chiny. Liczba turystów stale rośnie, głównie ze względu na nieustannie zwiększające się możliwości swobodnego (i niedrogiego) przemieszczania, ostatnio w dobie pandemii ruch turystyczny był zablokowany co w znacznej mierze utrudniało a czasami wręcz uniemożliwiało zwiedzanie świata, jednak turystyka jest bardzo prężna i odbudowuje się w sprzyjających okolicznościach błyskawicznie.

Dawniej, zwłaszcza w XVII i XVIII wieku popularny był w Europie tzw. Grand Tour, czyli podróż, w którą wyruszali arystokraci i intelektualiści w celu nabrania dobrych manier, obycia w świecie sztuki i kultury oraz wyrobienia gustu artystycznego. Grand Tour odbyli między innymi Monteskiusz, Lord Byron, Wolfgang Amadeusz Mozart czy Stanisław August Poniatowski. Za współczesny odpowiednik Grand Tour uważa się dziś niekiedy tzw. „gap year”, czyli rok przerwy (zwykle) po szkole średniej, który poświęca się na zwiedzenie świata (zwykle przed rozpoczęciem studiów).

   Obchody Światowego Dnia Turystyki w Przedborskim Parku Krajobrazowym miały szczególny wymiar. Uczciliśmy go współorganizując ze Starostwem Powiatowym w Radomsku wydarzenie pod nazwą "Rajd Pieczonego Ziemniaka". Przy pieknej pogodzie, wspónie z grupą około 40 piechurów, przemierzyliśmy pieszo najpiękniejsze zakątki Przedborskiego PK. Trasa długości około 17 km, wiodła wzniesieniami "Gór Przedborskich" czyli Fajnej Ryby, Góry Kozłowej, Góry Krzemyczej i Bukowej Góry. Po drodze odwiedziliśmy także dwa rezerwaty tj Murawy Dobromierskie i Bukowa Góra. Rajd zakończyliśmy w stanicy Harcerskiej na Białym Brzegu, przy ognisku, miłej dyskusji, posilając się oczywiście pieczonymi ziemniakami.

P1190693

P1190702

P1190718

P1190700

 

   Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego namawia do zwiedzania i poznawania terenów parków krajobrazowych, zacznijmy od tego ( ZPKWŁ) co najbliższe bo niejednokrotnie nie ustępuje pięknem, atrakcyjnością i przede wszystkim jest bliskie sercu.

Opr. DWB

Zdj. Archiwum PPK.