22 września - Europejski Dzień Bez Samochodu

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Europejski Dzień Bez Samochodu to międzynarodowa kampania proekologiczna świętowana corocznie 22 września. Wieńczy obchodzony od 16 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (Tydzień Mobilności). Znana jest także pod innymi nazwami: Światowy Dzień bez Samochodu oraz Europejski Dzień bez Samochodu.

Dzień bez Samochodu to inicjatywa, która ma wspomóc idee proekologiczne i przede wszystkim zmniejszyć emisje spalin wytwarzanych przez miliony samochodów poruszających się po drogach. Dzień bez Samochodu to jedna doba bez własnych aut, w zamian w tym dniu zachęca się do poruszania komunikacją miejską, rowerami lub na pieszo.

Bez samochoduPodczas kampanii Dnia bez Samochodu centra wielu miast są zamykane dla ruchu samochodowego.

W wielu miastach na świecie, także i w Polsce, kierowcy zwalniani są z opłat za bilety pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Celem święta jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnianie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie ludzi do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Ponadto Światowy Dzień bez Samochodu ma na celu stworzenie szansy poznania miasta bez ulicznego hałasu oraz uciążliwego ruchu samochodowego, a także zachęcenie jak największej liczby osób do rozważań o konieczności wspierania takiego rodzaju transportu, który nie narusza znacząco równowagi ekologicznej.

Pierwsze projekty na temat organizowania Dni bez Samochodu miały miejsce w 1973 roku, kiedy nastąpił kryzys naftowy, jednak dopiero w październiku w 1994 roku inicjatywy te zostały wcielone w życie w przemówieniu inauguracyjnym Erica Brittona na International Ciudades Accessibles Conference (Międzynarodowej Konferencji Dostępności Miast) w hiszpańskim Toledo. Pierwowzory Dni bez Samochodu zostały zorganizowane w Reykjaviku (Islandia), Bath (Wielka Brytania) i La Rochelle (Francja).

Wraz z upływem lat do akcji dołączały się kolejne miasta już nie tylko w Europie ale i na całym świecie i dziś święto to jest już globalnie celebrowane.

W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2004 roku, i objęty jest patronatem Ministerstwa Środowiska. Należy pamiętać, że kampania ta wprowadzona jest tylko w części miast w Polsce, i są to: Gdynia, Krzyż Wielkopolski, Opole, Rybnik, Wrocław. Z darmowych przejazdów komunikacją miejską w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i Dnia bez Samochodu można skorzystać w następujących miastach: Białystok, Głogów, Jelenia Góra, Konin, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Nysa, Opole, Poznań, Stalowa Wola, Szczecin, Szczecinek, Toruń, Trójmiasto, Tychy, Warszawa, Wrocław.

Opracowanie: DWB
Fotografia: K. Kierniakiewicz