28. Akcja Sprzątanie świata – Polska

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

17 września w Lesie Łagiewnickim pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego i Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego włączyli się w 28. Akcję Sprzątanie świata – Polska. Akcja ta jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. W Polsce akcja została zainicjowana 27 lat temu i odbywa się w 3. weekend września każdego roku.
Hasło tegorocznej Akcji brzmi: „Myślę, więc nie śmiecę”. W Akcji Sprzątanie świata – Polska nie chodzi bowiem o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady.

W akcji uczestniczyli Andrzej Górczyński, członek Zarządu WŁ z pracownikami Departamentu Środowiska, Departamentu Rolnictwa i Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich, Departamentu Geodezji, Kartografii i Geologii Urzędy Marszałkowskiego WŁ oraz Katarzyna Krakowska, zastępca dyrektora – kierująca Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego z pracownikami Oddziału Terenowego Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.
Łącząc siły udało się uprzątnąć fragment lasu i zrobić coś dobrego dla naszej Ziemi. Wśród zebranych śmieci znalazły się szklane i plastikowe butelki po napojach czy opakowania z tworzyw sztucznych. Wszystkie w ogromnych ilościach…
Ważnym elementem podsumowującym Akcję Sprzątanie świata – Polska było powiększenie i dosadzenie do już istniejącego sadu składającego się z tradycyjnych odmian drzew owocowych kolejnych drzewek.
Było to działanie zrealizowane w ramach projektu „Owoce pamięci”, którego celem jest zachowanie starodawnych odmian drzew owocowych, łączenie tradycji ze współczesną aranżacją przestrzeni, ochrona przyrody i walorów kulturowych, zachowanie różnorodności biologicznej i tworzenie najwyższej jakości produktów lokalnych.