Sezon na grzyby w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W lasach Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich zaczęły pojawiać się grzyby jadalne. Ostatnie częste deszcze i ciepłe dni sprawiły, że w lasach utrzymuje się duża wilgotność. Jest to idealny czas dla rozwoju grzybów jadalnych. Pierwsze wytwarzające już owocniki grzyby to podgrzybki złotopore (nazwa rekomendowana przez Komisje ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów = suchogrzybki złotopore), pieprzniki jadalne (kurki) i jadalne muchomory rdzawobrązowe (panienki). Doświadczeni grzybiarze rozpoczęli także sezon na gołąbki grynszpanowe (siwki).


Pamiętajmy, że większość grzybów jadalnych posiada swojego trującego sobowtóra. Zbierając kurki, uważajmy na trujące lisówki pomarańczowe. Zbierając siwki należy być ostrożnym, aby nie zebrać owocników podobnego muchomora zielonawego. Sezon dla grzybiarzy uważa się już za otwarty. Zbierajmy grzyby i radujmy się z ich walorów smakowych oraz z samej przyjemności zbierania, ale bądźmy czujni i ostrożni. Drobną pomyłkę można przypłacić życiem.

 

Lasy zajmują 28% powierzchni Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. W trzech największych kompleksach leśnych na jego obszarze znajdują się rezerwaty przyrody, są to: Las Łagiewnicki, Struga Dobieszkowska i Parowy Janinowskie. Nie należy zbierać grzybów w rezerwatach, ale poza nimi lasy Parku obfitują w grzyby jadane, które są dostępne dla każdego grzybiarza.