15 lipca - Dzień Bez Telefonu Komórkowego

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

    Inicjatywę tę zapoczątkowali internauci, którzy lubią wyzwania w postaci pojedynków między człowiekiem i nowoczesną technologią. Jeszcze na początku lat 90 XX wieku telefony komórkowe – wtedy wielkości cegieł – mieli tylko uprzywilejowani, a życie przeciętnego obywatela funkcjonowało bez większych zakłóceń. Historia pierwszych połączeń bezprzewodowych sięga lat 40 ubiegłego wieku, kiedy inżynierowie z Bell Labs w USA zaczęli montować aparaty telefoniczne w samochodach.

Dzień bez tel. komórkowego

     Trudno jednak było mieć je zawsze przy sobie – mobilność tych urządzeń ograniczona była do mobilności aut, w których się znajdowały. Dopiero w roku 1973 Motorola wyprodukowała pierwszy przenośny telefon komórkowy. Z racji swoich wymiarów nie był on jednak kieszonkowy – ważył ponad kilogram i miał długość prawie 23 cm.
    Cztery dekady później, liczba aktywnych kart SIM w Polsce przekracza liczbę mieszkańców kraju, a wykonywanie połączeń głosowych to zaledwie jedno z setek zastosowań komórek, których coraz częściej nie nazywa się już telefonami, tylko smartfonami. W Polsce przypada około 1,5 telefonu na osobę, a z telefonu komórkowego korzysta już 97 proc. naszego społeczeństwa. Wzrasta również czas korzystania z telefonu komórkowego każdego z nas.
    Oprócz niekwestionowanych zalet, posiadanie komórki wiąże się również z wadami. Wraz z komórkami pojawiły się problemy jak „fonoholizm” (zwłaszcza u młodzieży), wypadki spowodowane używaniem telefonów w czasie jazdy czy też tzw. stalking mobilny, czyli na przykład uporczywe nękanie SMS-ami.

   Choć bez wątpienia telefony komórkowe ułatwiają codzienne życie, czasami warto świadomie zrezygnować na chwilę nawet z tych największych dobrodziejstw codzienności.

Opr.DWB