Kwitnący lipiec w Parkach Krajobrazowych Województwa Łódzkiego

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Lipiec jest miesiącem letnim o najwyższej średniej temperaturze spośród wszystkich miesięcy w roku. Charakteryzuje się również największą liczbą godzin słonecznych w ciągu dnia. Jego nazwa pochodzi od kwitnących w tym czasie lip. Są one bardzo ważnymi drzewami miododajnymi. Kwitną długo i obficie oraz dostarczają pszczołom surowca do produkcji miodu. Jak pisał poeta Jarosław Iwaszkiewicz, lipiec miodem śpiewa. O lipach i ich właściwościach dowiesz się więcej tutaj: Rośliny lecznicze-lipa.Te wyjątkowe drzewa stały się symbolem miesiąca lipca. Jednakże, okres ten poza drzewami, sprzyja również rozkwitaniu wielu rzadkich roślin w lasach, na łąkach i torfowiskach.


Przemierzając dąbrowy Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego spotkać można ciekawe gatunki kwitnących dzwonków. W grądach i buczynach prawdziwi szczęściarze mogą znaleźć pięknie ubarwione kwiaty chronionej lilii złotogłów (Lilium martagon). Lipiec można nazwać środkowym miesiącem dla kwitnienia kruszczyków (Epipactis). Kruszczyki należą do rodziny storczykowatych, kwitną od czerwca do sierpnia i wszystkie występujące w Polsce gatunki podlegają ochronie. Na terenach parków krajobrazowych posiada wiele stanowisk najczęściej spotykany przedstawiciel rodzaju – kruszczyk szerokolistny (Epipactis helleborine).


Lipiec w parkach wygląda równie pięknie na podmokłych łąkach i torfowiskach. Wilgotne łąki zasiedla goździk pyszny (Dianthus superbus). Jest on rzadkim i podlegającym ochronie ścisłej gatunkiem, którego kwiaty od czerwca do września zwabiają motyle. Poza goździkiem pysznym łąki ozdabiają również goździk kropkowany i goździk kartuzek. Torfowiska i wody stojące przystrajają w ten czas grzybienie. W Polsce naturalnie występują dwa gatunki grzybieni: grzybienie białe i g. północne (Nymphaea). Jednakże, w naturze nierzadko obecne są mieszańce obu gatunków rodzimych. Również na torfowiskach występują dwa gatunki owadożernych rosiczek – r. okrągłolistna (Drosera rotundifolia) i r. długolistna (Drosera anglica). Poza różyczkowymi liśćmi wykształcają w lipcu pęd kwiatonośny z ulokowanymi na szczycie białymi kwiatami.


Parki Krajobrazowe Województwa Łódzkiego obfitują w stanowiska wielu kwitnących w lipcu roślin. Nierzadko są to rośliny zagrożone i cenne. Warto poszukiwać urokliwych miejsc w parkach, przebywać na łonie natury i podziwiać piękno roślin. Pamiętajmy jednak, że wiele z nich posiada swoje stanowiska tylko w obszarowych formach ochrony przyrody, w rezerwatach. Nie należy ich niszczyć i pozyskiwać do własnych ogrodów. Tylko od nas zależy, czy będą miały dla siebie miejsca w środowisku naturalnym.

Tekst i zdjęcia: Sebastian Piskorski