Międzynarodowy Dzień Owoców - 1 lipiec

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

      Owoce odgrywają bardzo ważną rolę w żywieniu człowieka. Są doskonałym źródłem witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego. Owoce zawierają antyoksydanty, takie jak: witamina A, witamina C i witamina E oraz flawonoidy, które usuwają wolne rodniki powstające w organizmie podczas palenia papierosów, stresu), stanów zapalnych oraz narażenia na zanieczyszczenia środowiskowe. Owoce to również źródło zbawiennych kwasów, które potrafią zregenerować i odmłodzić skórę. Świeże owoce, soki owocowe oraz owoce suszone powinny znaleźć się w jadłospisie na każdy dzień.

   Owoce i warzywa znajdują się na pierwszym poziomie Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Powinny one stanowić podstawowy składnik diety (przynajmniej 400 g/na dobę w co najmniej 5 porcjach) – zgodnie z proporcją ¾ warzywa i ¼ owoce.

W Polsce spożycie owoców w ostatnich latach wzrosło. W 2010 r. przeciętny Polak w gospodarstwie domowym na 1 mieszkańca przypadało około 3,43 kg owoców na miesiąc, w 2017 r. ta liczba wzrosła do 3,64 kg na mieszkańca. Ulubionym owocem Polaków zostały truskawka i jabłko. Na kolejnych miejscach znajdowały się maliny, czereśnie, śliwki, gruszki, banany i borówki.

Fot.4 IMG 20210701 092124540 HDR

Fot.3 IMG 20210701 092323726 HDR

Fot.2 IMG 20210701 091928000 HDR

Wpływ spożywania owoców na zdrowie człowieka:

- przy stosunkowo niewielkiej liczbie kilokalorii, dostarczają sporo witamin i składników mineralnych – czyli ma wysoką gęstość odżywczą,

- zmniejszają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym zawału i udaru,

- zmniejszają ryzyko wielu nowotworów,

- pomagają w kontroli masy ciała i leczeniu otyłości,

- mają korzystny wpływ na kontrolę ciśnienia tętniczego (jako element diety DASH czy wegetariańskiej),

- wpływają na zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu 2,

- są ważnym elementem profilaktyki wielu chorób oczu.

   Najsmaczniejsze owoce to te nasze, rosnące w naszych sadach, nie pryskane, być może nie tak śliczne jak te sklepowe ale z pewnością zawierające dużo więcej witamin i po prostu zdrowe. Sięgajmy po nie jak najczęściej, zwłaszcza teraz gdy jest na nie sezon i wystarczy zerwać je z krzaczka czy drzewa.

   Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego już drugi rok realizuje projekt "Owoce Pamięci". Projekt ten rozpoczęty w roku 2020 obejmuje szereg działań mających na celu zachowanie istniejących i nasadzanie nowych sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych na terenie województwa łódzkiego. Dzięki niemu powstało ponad 20 nowych sadów dawnych odmian. Inicjatywa ZPKWŁ cieszyła się dużym zainteresowaniem i dlatego projekt przedłużono na rok 2021.

Smacznego jabłka :)

Opr. DWB
Fot.1 domena publ.
Fot.2,3,4 D.Bień