Długotrwałe susze, ich skutki i zagrożenie pożarowe

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W czerwcu, przez Polskę przeszła fala upałów. Brak wody w przyrodzie zdążył dać się we znaki. W ostatnich tygodniach temperatura w trakcie dnia sięgała 30 st. C, a niekiedy w nocy nie spadała poniżej 20 st. C.

Pomimo tego, że roczna suma opadów na przestrzeni ostatnich lat wzrasta, to nie rozwiązuje problemu z brakiem wody w naturze. Średnia temperatura roczna w Polsce w ciągu ostatnich 100 lat wzrosła z 7,5 st. C do 10 st. C, co oznacza, że jest coraz goręcej. Temperatura wzrasta, wilgotność powietrza spada, wody pomimo opadów jest coraz mniej. To wszystko konsekwencje zmian klimatycznych. W ciągu ostatnich dni pogoda zaserwowała nam sporą dawkę deszczu. Jednak takie „chwilowe”, nawet obfite opady nie uratują nas przed suszą. Kiedy po kilkudniowej fali upałów, wreszcie spadnie deszcz, wydaję nam się, że susza przemija. Nie do końca tak jest, ponieważ sucha gleba chłonie wodę jak gąbka i po krótkiej chwili znów jej brakuje. Taki stan rzeczy powoduje konieczność zwiększenia retencji wodnej polegającej gromadzeniu wody w okresie obfitych opadów, aby korzystać z niej w trakcie suszy. Możemy w ten sposób trochę przyczynić się do złagodzenia skutków zmian klimatycznych. Niedawno – 17 czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy. Święto to, ma na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie suszy i zmian klimatycznych na Ziemi, oraz podjęcie działań mających na celu ograniczenie ich postępu.


Więcej informacji na temat obchodów tego święta, i możliwościach przeciwdziałania suszy można przeczytać na stronach:
http://stopsuszy.pl/dzien-przeciwdzialania-pustynnieniu-i-suszy-czy-polsce-nadal-zagraza-deficyt-wody/
https://www.ekokalendarz.pl/kategoria/swieta/dzien-przeciwdzialania-pustynnieniu-i-suszy/
https://www.wwf.pl/aktualnosci/dlaczego-deszcz-nie-uratuje-nas-przed-susza

Wraz z utrzymywaniem się suszy i wysokich temperatur rośnie poziom zagrożenia pożarowego. Podczas długotrwałej suszy ściółka leśna ma wilgotność ok 10%, czyli mniej więcej tyle ile papier. W takich skrajnych warunkach nietrudno o pożar. W związku z tym apelujemy o rozwagę podczas leśnych wycieczek lub polnych wędrówek. Główne przyczyny pożarów w Polsce to nieostrożność, celowe umyślne podpalenia czy wypalanie traw.


Aktualną mapę zagrożenia pożarowego w lasach w Polsce można śledzić na bieżąco pod adresem: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/.


Pamiętaj! Jeśli zauważysz pożar zadzwoń pod numer 998 lub 112.

Tekst: Mateusz Starnowski

Zdjęcie źródło: https://pixabay.com