Nietypowy lokator w skrzynce dla puszczyków

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Od kilku lat na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego prowadzony jest monitoring zasiedlenia skrzynek lęgowych przez puszczyka. Prace te są wykonywane wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim lub Stowarzyszeniem Ochrony Sów. Wieszane od 2012 r. budki typu E obecnie znajdują się na terenie całego parku – na gruntach leśnych, w gospodarstwach agroturystycznych, śródleśnych polanach, w dolnie Rawki.

Aktualnie nasze puszczyki są na etapie wysiadywania jaj lub klucia się młodych. Więcej o biologii puszczyka można znaleźć w naszym wcześniejszym artykule: Puszczyk-ptak z horroru?

Dziś chcielibyśmy się podzielić ciekawą obserwacją z tegorocznego przeglądu skrzynek. Otóż w jednej z nich znaleźliśmy rodzinę kuny leśnej. Jest to nieduży ssak drapieżny z rodziny łasicowatych zwany tumakiem. Chętnie zagląda do dziupli i skrzynek lęgowych w poszukiwaniu pożywienia. Żeruje głównie nocą. To naturalny wróg puszczyków, szczególnie młodych.
Więcej o kunie leśnej już niebawem w kolejnym artykule.
Opracowanie: A. Pruszkowska