20.03 - Dzień Bez Mięsa

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

   Dzień Bez Mięsa (Meatout Day)- powstał z myślą o tym aby choć na jeden dzień w roku zrezygnować z jedzenia mięsa i co za tym idzie zabijania zwierząt. Oprócz najważniejszego przesłania chodzi również o propagowanie zdrowego trybu życia i diety wegetariańskiej opartej na spożywaniu warzyw, owoców i zbóż jako przyjaznej dla organizmu człowieka i uświadomienie, że wyrzekając się mięsa nie szkodzimy swojemu zdrowiu. Po raz pierwszy Dzień Bez Mięsa zorganizowany został w 1985 roku w Ameryce przez aktywistów z organizacji na rzecz przestrzegania praw zwierząt. Ich celem było poinformowanie ludzi o zaletach prawidłowej diety wegetariańskiej i uświadomienie, jak ważne dla zdrowia są prawidłowe przyzwyczajenia żywieniowe i nauka zdrowego odżywiania już od najmłodszych lat oraz wyjaśnienie że dieta bez mięsa jest równie bogata i zdrowa.


    Jak podaje oficjalna strona organizacji www.meatout.org , "Dzień Bez Mięsa" obchodzi się hucznie w 50 stanach Ameryki poprzez takie inicjatywy jak: rozdawanie zdrowej żywności i ulotek informacyjnych, demonstracje przyrządzania wegetariańskich dań, odczyty, festiwale itp. Nie bez powodu na datę obchodów Dnia Bez Mięsa wybrano 20 marca, jest to bowiem dzień poprzedzający nastanie kalendarzowej wiosny, a jak wiadomo wiosna to najlepszy czas w roku na zmianę diety, wzbogacenie jej o świeże warzywa i owoce.
Dlaczego warto zrezygnować z jedzenia mięsa? Portal wegetarianie.pl podaje pięć najważniejszych powodów:
   Pierwszy z nich to etyka. Zwierzęta odczuwają ból, strach, cierpienie, a proces ich hodowli i uboju na pewno nie należy do humanitarnych. Drugim powodem jest zdrowie. Najnowsze badania przekonują, że dieta oparta na zbyt dużym spożyciu mięsa prowadzi do chorób tarczycy, układów krążenia i nerwowego, nadciśnienia, nowotworów.
   Mięso zwierząt hodowlanych, które najczęściej kupujemy, naszpikowane jest hormonami, antybiotykami i pestycydami, a nawet adrenaliną – hormonem stresu, na który zwierzęta hodowlane są o wiele bardziej narażone podczas ich obfitującego w stres życia i wydzielający się podczas ich zabijania. Na trzecim miejscu wymienia się ochronę środowiska naturalnego. Potężne połacie lasów są wycinane i poświęcane na pastwiska służące hodowli zwierząt. Odchody zwierząt hodowlanych szacowane na setki miliony ton zanieczyszczają atmosferę szkodliwymi gazami. Przemysł mięsny korzysta także z ¾ światowych zasobów wody pitnej. Czwarty powód to głód na świecie. Czy wiesz o tym, że w dniu dzisiejszym na świecie żyje trzy razy więcej zwierząt hodowlanych niż ludzi? A obszary ziemi przeznaczone na uprawę roślin wystarczyłyby na wyżywienie wszystkich mieszkańców Ziemi gdyby nie to, że 90% tych upraw przeznaczonych jest na paszę dla zwierząt hodowlanych? Piąty powód to sama anatomia człowieka, która zdradza, że tak naprawdę człowiek jest wszystkożercą i z powodzeniem może poradzić sobie bez mięsa w zamian dostarczając białko i tłuszcze pod postacią roślinną.
Czym zastąpić mięso w diecie?
Mięso jest bogate w białko, ale tak naprawdę nie jest to ten rodzaj białka jaki najlepiej przyswaja i trawi organizm ludzki. Oto parę przykładowych produktów żywnościowych bogatych w białko, którymi z powodzeniem można zastąpić mięso:
- warzywa strączkowe, fasola, groch, bób, ciecierzyca, soczewica
- grzyby (boczniaki, pieczarki, grzybki shiitake),
- kiełki,
- soja (w tym twarożek tofu),
- sezam (w tym pasta sezamowa tahini),
- orzechy, nasiona
- nieprzetworzone ziarna zbóż
- spirulina, chlorella.
Zalety diety bezmięsnej:
Eliminacja mięsa obniża ilość nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, dostarczanych z pożywieniem, które są główną przyczyną miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych. Dieta bogata w pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce i warzywa zapewnia nam odpowiednie spożycie błonnika pokarmowego, który obniża ryzyko miażdżycy, cukrzycy, nowotworów, otyłości oraz przeciwdziała zaparciom. Wzrost spożycia owoców i warzyw, charakterystyczny dla diety wegetariańskiej, przyczynia się znacząco do zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka. Spożywanie produktów bogatych w witaminy i składniki mineralne poprawia stan naszej cery, włosów i paznokci. Poprawia się samopoczucie, zwiększa się energia i siły witalne. Według specjalistów dieta bezmięsna może odegrać znaczącą rolę w leczeniu i profilaktyce współczesnych chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość, cukrzyca, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie czy nowotwory jelita grubego.
Pamiętajmy : Dzień Bez Mięsa (Meatout Day) powstał z myślą o tym aby choć na jeden dzień w roku zrezygnować z jedzenia mięsa i co za tym idzie zabijania zwierząt.

Źródła : Polki.pl, mójdietetyk.

Opr.DWB