Leptinus testaceus - ciekawostka czy wybryk natury.

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

 

 W faunie krajowych chrząszczy jest to jeden z dwóch gatunków pozbawionych zupełnie oczu. Przedstawiony zwierzak należy do rodziny Leiodidae podrodzina Platypsyllinae w której znajduje się jeszcze jeden gatunek Platypsyllus castoris.

 

Leptinus testaceus PPK ZM

 

 

Oba gatunki związane z ssakami i uważane są za pasożyty zewnętrzne zwierząt, z którymi występują. Jak możemy dowiedzieć się z literatury zwierzak o długości 2-2,5 mm, o kolorze ciała jednolitej od żółtej lub brązowej. Zamieszkuje gniazda myszy, najchętniej myszy leśnej, ale spotykany też z innymi gatunkami drobnych ssaków np. krety, szczury, popielice, nornice i inne. Przedstawiony gatunek nie widywany jest pospolicie na wycieczkach w terenie, uchodzi generalnie za gatunek rzadki w faunie Polski, prowadzi skryty tryb życia. Chrząszcz zasługuje na uwagę w świecie zwierząt ze względu na swój wygląd – brak oczu u tego gatunku wyróżnia go zdecydowanie na tle innych krajowych gatunków, dowodzi również, jak ewolucja potrafiła przystosować organizm do życia w określonej niszy ekologicznej pozbawiając go jednego z głównych organów.

496

Okaz został znaleziony w  ściółce w Rezerwacie Bukowa Góra w Przedborskim Parku Krajobrazowym.

Opracowanie: Zbigniew Mocarski