Światowy Dzień Śniegu - 17. 01. 2021

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

   Światowy Dzień Śniegu jest częścią Kampanii Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), zatytułowanej "Bring Children to the Snow", w wolnym tłumaczeniu oznaczającej „zabierz dzieci na śnieg”. Trzonem tej kampanii jest zachęcanie dzieci i młodzieży do uprawiania sportów zimowych, udziału w zawodach sportowych, ale również do zwracania uwagi na kwestie związane z ochroną środowiska.
   Podczas Światowego Dnia Śniegu na całym świecie odbywają się wydarzenia, których główną częścią są zawody sportowe urozmaicone różnego rodzaju akcjami edukacyjnymi. Mottem World Snow Day są niezmiennie trzy hasła:
EXPLORE-ODKRYWAJ
ENJOY- BAW SIĘ
EXPERIENCE -DOŚWIADCZAJ


     Dzień śniegu najczęściej kojarzony jest z promocją sportów zimowych a my dziś skupimy się na płatkach. Aby powstać, potrzebują drobiny kurzu czy kwiatowego pyłku, tzw. jądra sublimacji, wokół którego wyrastają. Wszystkie kryształki lodu przyjmują wtedy kształt sześcianu i wyglądają tak samo. Dopiero w czasie dalszego wzrostu kryształy zaczynają się różnić.
    Ponad 100 lat temu, 19-letni wówczas Wilson A. Bentley, farmer ze stanu Vermont w USA, z nudów zaczął fotografować śnieg. Na przygotowaną powierzchnię kładł kroplę ropy i czekał, aż spadnie na nią płatek. Tak przygotowany preparat fotografował pod mikroskopem. Stworzył pierwszy na świecie atlas kryształów śniegu i jemu zawdzięczamy powiedzenie, że „nie ma dwóch jednakowych płatków śniegu ". Ostatnie lata nie obfitowały szczególnie w śnieg, ale zdarzały się dni w którym biały puch pokrywał ziemię. W tym roku śnieg spadł właśnie na Światowy Dzień Śniegu :).

Opr. DorotaWB
Zdjęcia terenowe: DorotaWB