OWOCE PAMIĘCI' 2020 Ab ovo - ab malo...

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

 

Althana, Jerozolimka, Grefsztynek inflandzki, Ananas Breżenicki, Melarosa, Konstantinopeler… - to nie egzotyczne nazwy znad Morza Śródziemnego, to nasze, swojskie jabłonki, śliwy i grusze – niegdyś wypełniające nasze sady, dziś już cokolwiek zapomniane… Przywracamy je naszej pamięci, naszym zmysłom i podniebieniu, naszemu zdrowiu, naszemu krajobrazowi, w którym coraz śmielej poczynają sobie tuje i srebrne świerki… Przywracamy wreszcie owadom (zwłaszcza pszczołom i trzmielom), ptakom i drobnym ssakom, rozmaitym myszkom, popielicom, wiewiórkom, orzesznicom, koszatkom, a nawet kunom czy jeżom ! Te ostatnie, choć wprawdzie w bajkach noszą jabłka na grzbiecie, żywią się bezkręgowcami, ale w przeczuciu długiej i mroźnej zimy potrafią dobrać się do pożywnych pestek ukrytych we wnętrzu owoców.

W roku 2020 Urząd Marszałkowski w Łodzi – dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II – zainicjował projekt „Owoce Pamięci”, którego realizację powierzono Zespołowi Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Zakłada on szereg działań związanych z zachowaniem tradycyjnych odmian drzew owocowych na Ziemi Łódzkiej, a to:
- tworzenie sadów, szpalerów, alei i innych form nasadzeń w przestrzeni publicznej,
- inwentaryzację sadów tradycyjnych,                                                                                       
- szkolenia i konkursy związane z tematem projektu,
- działania wydawnicze i promocyjne.

Poza wymienionymi na wstępie zaletami nowych nasadzeń dawnych odmian należy podkreślić ich istotny wkład we wzmocnienie bioróżnorodności, której nieustanne kurczenie się w naszych zindustrializowanych czasach pociąga za sobą niewyobrażalne straty.  

W roku 2020 w ramach projektu posadzono niemal 1 200 drzew: jabłoni, grusz, śliw, wiśni, czereśni i pigw. Założono 20 sadów, szpalerów i alej. Gościny drzewom udzieliły Lasy Państwowe (Nadleśnictwa: Brzeziny, Skierniewice i Złoczew), gminy i instytucje gminne (Bolimów, Nieborów, Jeżów, Plichtów, Rawa Mazowiecka, Sędziejowice), parafie (Stare Skoszewy, Zgierz, Tum), Szkoła Bernardynów w Łodzi, Zespół Szkół Rolniczych w  Sędziejowicach. Sadzenie przy innych szkołach i domach pomocy społecznej przełożono na rok przyszły z powodów pandemicznych. Ta okoliczność, w połączeniu z nadspodziewanym zainteresowaniem „Owocami Pamięci” i zgłaszanymi kolejnymi lokalizacjami, sprawia, iż projekt będzie kontynuowany w 2021 r. w wymiarze nie mniejszym niż w roku bieżącym.

W strefie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego szczególnie obfite nasadzenia powstały we wsi Wólka Łasiecka, w gminie Bolimów; o tym w następnym komunikacie za kilka dni.

Informacje na temat projektu:                                                                                                               
- Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.                                                                                                                
- tel. 42 640 65 61,                                                                                                                                      
- Facebook: Owoce Pamięci                                                                                                                          
- Instagram: Owoce Pamięci

Tekst i fotografie - Stanisław Pytliński – Oddział Terenowy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.