Łosie w Splaskim PK

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Łoś euroazjatycki (Alces alces) – największy współcześnie żyjący gatunek ssaka kopytnego z rodziny jeleniowatych, wyróżniający się charakterystycznym porożem i wyjątkowo długimi kończynami. Żyje w podmokłych lasach północnej Eurazji i Ameryki Północnej. Występujący w Polsce podgatunek A. a. alces – łoś europejski jest największą żyjącą w Polsce zwierzyną łowną. Dorosły byk  może ważyć  do ponad 700 kg i mierzyć w kłębie nawet ponad 2 m. W 2001 roku wprowadzone zostało przez Ministerstwo Środowiska całoroczne moratorium na odstrzał łosi w kraju. Od tego czasu liczebności tego gatunku w Polsce zaczęła szybko rosnąć i obecnie szacuje się, że jest ich ponad 20 tysięcy, jednak nadal jego rozmieszczenie jest nierównomierna na terenie kraju. Liczniej występuje na wschodzie kraju, ale również w Kampinoskim Parku Narodowym.

W Spalskim Parku jest ostatnimi latami również coraz częściej spotykany, jednak nadal nie są to częste spotkani a każde daje dużo radości. Wbrew opinii o występowaniu tych zwierząt w najbardziej niedostępnych podmokłych lasach, na terenie Parku częściej można się na nie natknąć w suchych borach chrobotkowych, które może bardziej im przypominają tundrę i tajgę gdzie łosie czują się znacznie lepiej.  Podczas ostatniej kontroli Błot Brudzewickich miałem przyjemności zaobserwować trzy byki, które przemierzały teren łąk i pól na ich skraju. Na Błotach jak zwykle o tej porze roku widziałem również kilka myszołowów w tym jednego myszołowa włochatego - przybysza z północy.

Żródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81o%C5%9B_euroazjatycki