Wyniki konkursu fotograficznego "Grzyby bez tajemnic"

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Mamy przyjemność ogłosić, iż konkurs fotograficzny „Grzyby bez tajemnic” został rozstrzygnięty.


Z nadesłanych zdjęć nie udało się wyłonić zwycięzców we wszystkich kategoriach, w związku z tym stworzono jedną ogólną kategorię, do której zaliczono wszystkie nadesłane zdjęcia.

Lista osób nagrodzonych w konkursie przedstawia się następująco:

Miejsce I – Paweł Fogel „Maczużnik bojowy”

Miejsce II – Jacek Hikisz „Kingsajz”

Miejsce III – Patryk Mieszkowicz „Czernidłak”

Wyróżnienie – Marcin Kwarta „W panierce”

Wyróżnienie – Anna Maj „Wielka miłość”

Gatunki grzybów, które udało się sfotografować zwycięzcom to bardzo ciekawe organizmy.
Gatunek z I miejsca to maczużnik bojowy (Cordyceps militaris) jest to grzyb żywiący się poczwarkami motyli zakopanymi w ziemi lub w spróchniałym drewnie. Jego owocniki osiągają wysokość do 5 cm, mają kształt językowaty lub maczugowaty. Grzybów z rodzaju maczużnik (Cordyceps) występuje w Polsce około 10 gatunków, wszystkie żywią się owadami i ich larwami lub innymi grzybami.
Drugie miejsce zajął lejkowiec dęty (Craterellus cornucopioides) rosnący pod bukami i dębami gatunek grzyba mykoryzowego. Współżyje w symbiozie z drzewami. Jest gatunkiem jadalnym, wytwarzającym owocniki od sierpnia do listopada.
Trzecie miejsce zajął jadalny czernidłak kołpakowaty (Coprinus comatus). Gatunek ten rośnie w miejscach żyznych, najczęściej na nawożonych łąkach i w ogrodach. Jest gatunkiem chętnie zbieranym przez ludzi, jednak nie w stanie, w którym obserwujemy go na zwycięskim zdjęciu. Kapelusze czernidłaków ulegają „autolizie”, zjawisku, w którym rozpuszczają się aby rozprzestrzeniać zarodniki.

Gratulujemy zwycięzcom!

Dziękujemy również Wszystkim uczestnikom za nadesłane zdjęcia i gorąco zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.