Sadzenie drzew owocowych w Sędziejowicach

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

W piątek 23 października w ramach projektu „Owoce Pamięci”, realizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, przy Szkole Rolniczej im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach, posadzony został sad, z tradycyjnymi odmianami drzew owocowych. Ta inicjatywa miała na celu, upamiętnienie 100. rocznicy urodzin Wielkiego Polaka – Ojca Świętego Jana Pawła II, który ze szczególną sympatią, dumą i troską odnosił się do tradycyjnego, polskiego rolnictwa.

Uroczystość w Sędziejowicach swą obecnością  uświetnili: Pan Andrzej Górczyński - Członek Zarządu Województwa Łódzkiego, Pani Beata Magdziak –  Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Sędziejowicach oraz Pani Katarzyna Krakowska - Zastępca Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

Posadzono 30 drzew owocowych, m.in. jabłonie - Malinową Oberlandzką, Szarą Renetę, śliwę Opal i Ulenę, pigwę Lescovac oraz wiśnię Łutówkę. Każde drzewko zaopatrzono w palik i osłonkę, a w najbliższym czasie zostanie ono odpowiednio uformowane. O prawidłowy wzrost i rozwój młodych drzewek  będą dbać uczniowie i słuchacze ZSR w Sędziejowicach. Wszystko po to, by wiosną, kwitnący sad, cieszył oczy wszystkich tych, którzy go odwiedzą, a latem i jesienią można było delektować się słodyczą jego owoców.

Projekt „Owoce Pamięci’ realizowany jest przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Swoim zakresem obejmuje wiele działań związanych z zachowaniem drzew owocowych tradycyjnych odmian, na terenie naszego województwa. Podejmowane w ramach projektu działania to połączenie tradycji ze współczesnością, ochrona przyrody i walorów kulturowych, a także zachowanie różnorodności biologicznej.

K. Piasecka