Owoce pamięci w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Zdaje się, że jesteśmy coraz bardziej świadomi, iż eksploatacja Ziemi, planety, na której żyjemy, domaga się jakiegoś racjonalnego i uczciwego planowania. Równocześnie eksploatacja ta dla celów nie tylko przemysłowych, ale także militarnych, niekontrolowany wszechstronnym i autentycznie humanistycznym planem rozwój techniki, niesie z sobą często zagrożenie naturalnego środowiska człowieka, alienuje go w stosunku do przyrody, odrywa od niej. Człowiek zdaje się często nie dostrzegać innych znaczeń swego naturalnego środowiska, jak tylko te, które służą celom doraźnego użycia i zużycia. Tymczasem Stwórca chciał, aby człowiek obcował z przyrodą, jako jej rozumny i szlachetny ‘pan’ i ‘stróż’, a nie jako bezwzględny ‘eksploatator’ ”

Jan Paweł II, Encyklika Redemptor hominis, 1979

 

Słowa Jana Pawła II, choć napisane ponad 40 lat temu są wciąż aktualne, w 100. rocznicę Jego urodzin. Jakże wyjątkowym przeżyciem jest możliwość uczczenia pamięci człowieka, za pomocą przyrodniczego projektu o nazwie „Owoce Pamięci”. Akcja dedykowana jest tradycyjnym sadom. Obejmuje on swym zasięgiem obszar Województwa Łódzkiego, a jego realizację odpowiedzialny jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
Zanikające sady tradycyjne to zanikające siedliska dla wielu gatunków roślin i zwierząt. To również ograniczenie zasobów zdrowych, nie poddawanych opryskom owoców, które od pokoleń były uprawiane w sąsiedztwie człowieka. W celu podkreślenia przyrodniczego dziedzictwa sadów tradycyjnych oraz ich znaczenia dla zdrowia, powstał projekt „Owoce Pamięci”. Celem projektu jest pokazanie roli tradycji i tożsamości w życiu człowieka, tak często podkreślanej w encyklikach Ojca Świętego. Z pomocą projektu możliwe jest odtworzenie w regionie łódzkim części zanikających sadów tradycyjnych i alei oraz upowszechnienie wiedzy o ich znaczeniu. Sady i aleje powstaną w przestrzeni publicznej i będą naturalnymi pomnikami pamięci o Papieżu Polaku. Zapraszamy do kontaktu (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. 42 640 65 61) instytucje, które widzą potrzebę założenia sadu lub alei w dogodnym miejscu. Projekt zakłada także inwentaryzację sadów tradycyjnych. Ponadto w celu popularyzacji wiedzy z tego zakresu będą wydane publikacje i przeprowadzone konkursy tematyczne.
W ramach projektu przeprowadzono już kilka działań promocyjnych, a dzięki współpracy z Departamentem Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, powstało narzędzie (aplikacja mobilna) do inwentaryzacji sadów tradycyjnych. Zapraszamy do śledzenia postępów projektu na mediach społecznościowych:
logo fb  Owoce Pamięci

logo instagram Owoce Pamięci

tekst i zdjęcie: K. Krakowska