Pszczoły samotnice ruszają do pracy.

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Wraz z nadejściem wiosny i pierwszych ciepłych dni, pracownicy Przedborskiego PK dokonali przeglądu hotelu dla owadów, który mieści się na zapleczu biura. Obiekt ten ma za zadanie stwarzać dogodne warunki do założenia gniazd przez pszczoły samotnice. Owady te pełnią ważną rolę w zapylaniu roślin, co z kolei wpływa korzystnie na zwiększanie różnorodności biologicznej. Uzupełnieniem obiektu mieszkalnego dla owadów jest rabata z roślinami miododajnymi. Kwitnienie roślin na tej uprawie jest rozłożone w czasie i pokrywa sie z aktywnością mieszkających w hotelu zapylaczy.

Hodowla pszczół samotnic nie jest trudna i ogranicza się do stworzenia dogodnych warunków dla założenia gniazd i zapewnienia bazy pokarmowej. Niska agresywność tych owadów umożliwia umieszczanie takich obiektów nawet w miejscach publicznych. Co kilka lat należy uzupełniać materiał służący do budowy gniazd oraz kontrolować stan zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi i szkodnikami. Pogoda z temperaturą przekraczającą w ciągu dnia 15 oC jest sygnałem dla pszczół samotnic do rozpoczęcia aktywności. Pierwsze wygryzają się samce z wielokomórkowego gniazda założonego w łodygach trzciny, otworach glinianych bloków lub nawierconych otworach drewnianych polan. Okres wylotu samców pokrywa się z kwitnieniem wczesnowiosennych roślin. Ostatnie samice oblatują rośliny do czerwca.

Zapraszamy wszystkich do założenia własnego domku dla pszczół samotnic. O roli zapylaczy w życiu człowieka oraz praktycznych poradach w budowaniu własnego domku dla owadów, można przeczytać na stronach Łódzkiego Koła PTOP "Salamandra": tutaj