Walentynki nie tylko dla ludzi – Miłość w przyrodzie

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.

Miłość występuje nie tylko w świecie ludzi ale także w przyrodzie, jednak nie zawsze zwracamy na nią uwagę. Walentynki są dniem, w którym ludzie okazują swoją miłość pisząc sobie listy miłosne, wręczając upominki ukochanym osobom lub spędzając czas przy romantycznej kolacji. W tym dniu zawiązują się także nowe pary. Mówiąc krótko miłość tego dnia wśród ludzi kwitnie na całego. Ale jak to jest u zwierząt? Czy one także obchodzą walentynki?

Przedstawiciele różgrzywacz MMnych gatunków zwierząt obchodzą swoje okresy godowe w różnych porach roku. One także mają swoje zwyczaje okazywania miłości partnerom.

Zwierzęta szukają sobie partnerów aby okazać im uczucia oraz dochować się potomstwa. Szukając partnera do miłości wiele gatunków ptaków wykonuje tańce godowe popisując się swoimi walorami m.in. łabędzie nieme, perkozy dwuczube, żurawie, głuszce, cietrzewie czy bażanty. Niektóre ptaki odbywają loty godowe – rozmaite tańce w powietrzu, również po to, aby jak najlepiej zaprezentować się płci odmiennej.

Znane są wszystkim jesienne rykowiska jeleni – okres, kiedy zwierzęta te w charakterystyczny sposób nawołują samice i ogłaszają, że są gotowe na odbycie godów . Bardzo często zdarza się, że samce odbywają krwawe i zacięte walki o partnerkę i przywództwo w stadzie.

Niektóre zwierzęta są monogamiczne, co oznacza, łączą się w pary nawet na całe życie np. łabędzie, wilki czy pingwiny. Te ostatnie, żyjąc w dużych koloniach liczących nawet kilkaset osobników potrafią odnaleźć swojego partnera. Można powiedzieć, że zwierzęta te są przykładem „miłości do grobowej deski”. Monogamia wśród zwierząt to niestety dość rzadkie zjawisko. Szacuje się, że monogamicznych jest mniej więcej 23 proc. gatunków ptaków i tylko 5 proc. ssaków.

Przykładem ptaków, które potrafią bardzo czule okazywać swoje uczucia są gołębie, stąd powiedzenie „gruchają jak dwa gołąbki”.

Gołębia miłość - Teresa Samojedna-Wietrzykowska
"Jak dwa gołąbki się kochają"...
Skąd to się wzięło, w czym przyczyna?

Tulą się, dziobią on i ona...
I tak to zwykle się zaczyna.

To fruwa za nią, obskakuje,
Puszy swe pióra, chodzi, grucha.
I swej wybrance "kocham ciebie"
Do gołębiego szepce ucha.

I tak niewinnie, tak zalotnie
Stworzenia owe się miłują,
A ludzie idąc obojętnie
Tę piękną miłość ignorują.

Lecz skąd to właśnie powiedzenie:
"Jak dwa gołąbki się kochają?"
Bo tak naprawdę to ci ludzie
Czasem ich chyba podglądają.

źródło

 

tekst: M. Starnowski