Jak pracownik PKWŁ został strażakiem...

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.
Slide One
Slide Two
Slide Three

Aktualności

kwiecień 25, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem – 25.04.2024r.

25 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. To nietypowe święto zostało zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących w 1995 roku. W Polsce zapoczątkowało je Towarzystwo Higieny Akustycznej w 2000 roku. Celem wydarzenia jest…
kwiecień 24, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Sprzątamy dla Polski w PPK

W dniu 23 kwietnia pracownicy Przedborskiego Parku Krajobrazowego wspólnie z najmłodszymi uczniami Publicznej Szkoły Podstawowej w Przedborzu i ich opiekunami w trosce o środowisko naturalne wzieli udział w kolejnej edycji akcji Sprzątamy dla Polski. Celem…
kwiecień 23, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Rajd rowerowy „Śladami Oddziału majora Hubala” - 2024

W dniu 19 kwietnia 2024 roku odbył się rajd rowerowy „Śladami Oddziału majora Hubala” w Spalskim Parku Krajobrazowym. Trasa rajdu wiodła przez przystanki naszej ścieżki edukacyjno-historycznej. Uczestnicy dopisali - licznie stawiła się młodzież ze szkoły…
kwiecień 22, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Pliszka górska w Bolimowskim Parku Krajobrazowym

W ubiegłym tygodniu wraz z pracownikami Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego – Tomaszem Janiszewskim oraz Piotrem Miniasem – dokonaliśmy przeglądu wybranych stanowisk pliszki górskiej na rzekach Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.…

O parkach # Co robimy

infografika zpkwl

Co to jest park krajobrazowy?

Jest to jedna z form ochrony przyrody. Obejmuje obszar chroniony ze względu na walory przyrodnicze, krajobrazowe, kulturowe i historyczne w celu ich zachowania oraz popularyzacji w warunkach zrównoważonego rozwoju. (Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody).

Ile parków jest na terenie województwa łódzkiego?

W skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego wchodzi 7 parków: PK Wzniesień Łódzkich, Bolimowski PK, Spalski PK, Sulejowski PK, Przedborski PK, Załęczański PK oraz PK Międzyrzecza Warty i Widawki.

Jak duży jest obszar na którym działamy?

W granicach województwa łódzkiego parki krajobrazowe zajmują powierzchnię  ok. 175 tys. ha, co stanowi blisko 10% obszaru regionu.

Czym zajmujemy się w parkach krajobrazowych?

Chronimy przyrodę, krajobraz i wartości kulturowe oraz historyczne na terenach parków krajobrazowych.

Realizujemy projekty czynnej ochrony przyrody.

Inwentaryzujemy obiekty przyrodnicze i historyczne na obszarze parków.

Edukujemy społeczeństwo w zakresie wartości przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i historycznych parków.

Opiniujemy projekty plany zagospodarowania przestrzennego terenu oraz wnioski dotyczące wycinki drzew na terenach parków.

Organizujemy imprezy turystyczne oraz wydarzenia promujące parki krajobrazowe.

Napisz do nas

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego

ul. Solna 14,
91-423 Łódź

tel. 42 640 65 61
fax 42 657 82 82

ogólne adresy e-mail: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyrektor:

z-ca Dyrektora:

  • Sławomir Walczak - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział administracyjno  organizacyjny:

  • Iwona Marosik - samodzielny referent - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       - tel. 42 630 90 93
  • Paulina Pietrzak - starszy specjalista - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       - tel. 42 630 90 92
  • Agnieszka Gągorowska - specjalista - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 42 640 65 61
  • Magdalena Librowska - inspektor ochrony danych - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 44 616 82 25
  • Dariusz Chadryś - informatyk - administrator systemów IT

Dział finansowo – księgowy: - tel. 42 630 90 91

  • Mariola Królak - główna księgowa - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Urszula Świderek - księgowa - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Lidia Lechowska-Ławacz - księgowa -Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 W indywidualnych sprawach dotyczących bezpośrednio konkretnego Parku Krajobrazowego, prosimy kontaktować się z właściwym Oddziałem Zespołu.
Odpowiednie dane teleadresowe znajdują się na podstronach każdego z Parków Krajobrazowych.

 

Nadeszła długo wyczekiwana wiosna. Kwiaty kwitną, ptaki śpiewają, żaby rechoczą, kumaki kumkają – jednym słowem, wszystko budzi się do życia – pospolita głupota też.

Przed południem, 10 kwietnia, w jednym z parowów przy stawach w północnej części Lasu Łagiewnickiego, ktoś podpalił stertę kartek, które przycisnął ściętymi klockami drewna. Ściółka leśna pokryta dużą ilością suchych liści zaczęła się palić, a ogień szybko rozprzestrzeniać. Szczęśliwie, unoszący się biały dym, w porę zauważył pracownik OT PKWŁ. Dzięki szybkiej reakcji udało się jeszcze w zarzewiu opanować ogień, który zdążył się już rozprzestrzenić na powierzchni ok. 30 m2. Z pomocą w dogaszeniu ognia pospieszył powiadomiony telefonicznie pracownik Leśnictwa Miejskiego w Łodzi – jednostki, która sprawuje opiekę nad Lasem Łagiewnickim. Podjęta w odpowiednim czasie interwencja, prawdopodobnie uratowała część lasu przed dużymi stratami, które mogły być spowodowane nieodpowiedzialnym zachowaniem, choć słowo „nieodpowiedzialnym” jest tu raczej nazbyt delikatne.

W związku z zaistniałą sytuacją, apelujemy do wszystkich przebywających na terenach leśnych o nie używanie ognia i zwracanie uwagi na ewentualne źródła dymu. Każdy las, a w szczególności, tak cenny jak Las Łagiewnicki, jest naszym wielkim dobrem i miejscem życia interesujących roślin i zwierząt, w tym wielu rzadkich i chronionych.

 

tekst: Adam Świć