Ubiegła sobota minęła pod znakiem mszaków. W Lesie Łagiewnickim, w siedzibie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, odbyła się pierwsza edycja „Dnia Mszaka”, imprezy dedykowanej w całości tym małym, niepozornym roślinom - mszakom (Bryophyta).


Uczestnicy spotkania poznali tajemnice mchów, wątrobowców i glewików dzięki świetnej specjalistce – dr Monice Staniaszek-Kik.
Ekspertka, która mamy nadzieje, że zaraziła niektórych swoja pasją, przeprowadziła prelekcję, na której można było dowiedzieć się o różnorodności biologicznej mszaków, ich znaczeniu w przyrodzie oraz wykorzystywaniu ich przez człowieka. Całe wydarzenie nie obyło się bez spaceru do lasu, podczas którego można było nauczyć się jak zbierać i rozpoznawać gatunki mszaków. Po warsztacie terenowym, uczestnicy mogli przyjrzeć się z bliska, pod binokularem czy mikroskopem, spotkanym w terenie gatunkom. Wielkim zaskoczeniem wśród uczestników było to, iż często nie zdajemy sobie sprawy, że mszaki możemy spotkać w swoim bliskim otoczeniu, choćby w trawnikach czy nawet na chodniku.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Fundację Biodiversitatis oraz Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, a objęte patronatem przez Sekcję Briologiczną Polskiego Towarzystwa Botanicznego oraz Miesięcznik Dzikie Życie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy na kolejne nasze wydarzenia.