Wszystkie, małe i duże drzewa z czasem zamierają, a ich martwe drewno rozkładane jest przez różne gatunki grzybów saprotroficznych. Saprotrofy, to grupa organizmów odżywiających się martwymi elementami roślin, zwierząt i grzybów. Cała materia gromadząca się na dnie lasu, dzięki działalności saprotrofów znika w mgnieniu oka!

W Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich nie brakuje potężnych dębów i majestatycznych lip, dzięki ich obecności na drobnych gałęziach możemy spotkać wiele gatunków grzybów.
Kisielnica trzoneczkowa (Exidia truncata), to jeden z grzybów rozwijających się na drewnie drzew liściastych. Gatunek ten jest rzadki i znajduje się na Czerwonej Liście Grzybów Polski. Jego piękne, ciemne owocniki mają postać galaretek przyczepionych do gałązek drobnym trzonkiem. Grzybnia kisielnicy, ukryta w substracie, rozkłada skomplikowane związki chemiczne nadające sztywności i trwałości drewnu.
Dzięki swoim funkcjom w przyrodzie, grzyby są nieodzownym jej elementem. Stabilizują całe ekosystemy i podtrzymują przy życiu wiele innych organizmów. Narastające zagrożenia często wynikające z działalności człowieka powodują, że wiele gatunków grzybów wymiera i coraz rzadziej możemy je spotykać w naszych polskich lasach.
Warto wybrać się na wycieczkę do lasu, by przyjrzeć się niezbędnym w przyrodzie grzybom (nie tylko jadanych)!

 

tekst: Sebastian Piskorski