W dniu 22.06.2019r z myślą o młodych mieszkańcach Bełchatowa przygotowywany został Festiwal Re:aktor. Wydarzenie to propagowało w formie zabawy, wszystko co związane z nauką, a także ochroną środowiska. Zorganizowano kilka stref nauki i zabawy, gdzie dzieci i młodzież mogły wziąć udział w warsztatach oraz licznych doświadczeniach naukowych.

Jedną ze nich była strefa, gdzie odbyły się pokazy Szalonych Naukowców, którzy wykonywali zaskakujące doświadczenia oraz warsztaty,  m.in. eksperymenty ze śniegiem i lodem oraz wybuchające wulkany. Kolejną ze stref Festiwalu Re:aktor była strefa robotów, a wśród nich Robot-Gigant, który wydawał  dźwięki i strzelał krążkami sprężonego powietrza oraz zmieniał kolory.

W strefie ekologicznej można było  się dowiedzieć jak dbać o środowisko, a w szczególności racjonalnie wykorzystywać zasoby wodne. Podczas licznych konkursów rozlosowywano  sadzonki  drzew, przekazane w ramach programu pn. "Program 100 tys. drzew na stulecie województwa łódzkiego". Zorganizowano również prelekcje multimedialną „Drzewa – co o nich wiemy”.  W strefie tej przedstawiono również doświadczenia ekologiczne, organizowane przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji WOD.-KAN. Sp. z o.o., które propagowały świadome wykorzystywanie wody. Na koniec uczestnicy festiwalu mogli dowiedzieć się o pielęgnacji drzew i krzewów a także o sposobach ochrony cennych drzewostanów i pomników przyrody.