3 sierpnia 2019 roku w Bolimowskim Parku Krajobrazowym odbył się już drugi w tym roku wieczór entomologiczny pod nazwą „Nie taka ćma straszna, czyli wielkie nocne wabienie owadów do światła”. Wydarzenie współorganizowaliśmy z Wydziałem Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, Fundacją Biodiversitatis oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii, na którego terenie gościliśmy.

Spotkanie, w którym brało udział około 30 osób, w tym duży odsetek dzieci, rozpoczęło się od prelekcji w sali edukacyjnej Muzeum. Dr Radomir Jaskuła opowiadał o przystosowaniu niektórych owadów do życia w nocy, ich budowie, funkcji poszczególnych elementów ciała, grupach owadów i metodach ich odłowu. Po części teoretycznej, dla najmłodszych miłośników owadów przeprowadzono konkurs wiedzy, w którym nagrodami (bez dwóch zdań zasłużonymi!) były książki o owadach oraz inne drobne upominki.

Po wyjściu z sali, udaliśmy się pod przygotowany wcześniej podświetlony ekran, do którego miały zacząć zlatywać się najróżniejsze owady. W oczekiwaniu na nie, dr Marek Michalski, wraz z uczestniczącymi w akcji dziećmi, z pomocą czerpaków „przeczesywali” teren wokół, w poszukiwaniu tych najmniejszych, często niezauważanych na co dzień istot. Każdy z ogromnym zainteresowaniem i skupieniem wsłuchiwał się w opowieści prelegenta, obserwował znalezione owady – zarówno te z ziemi jak i z ekranu – i spędzał miło czas na łonie naszej pięknej ojczystej przyrody.

W trakcie wieczoru entomologicznego odłowione zostały np.: 
- mrówkolew, którego postać dorosła mylona jest nieraz z ważkami,

- gąsienica widłogonki, potrafiąca w obronie strzelać kwasem mrówkowym,

- zawisak borowiec – motyl, którego gąsienice żerują przeważnie na igłach sosny.

Na terenie parku pałacowego w Nieborowie znaleziono także ślady żerowania pachnicy dębowej – chronionego gatunku chrząszcza związanego ze starymi, dziuplastymi drzewami.

Oprac. K. Nowak