Dzień Ziemi jest największym świętem ekologicznym obchodzonym corocznie od 1970 roku. W Polsce Dni Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku. Idea troski o naszą planetę łączy ludzi na całym świecie - święto jest obchodzone w 192 krajach.

Głównym celem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi.Obraz334

Historia:
1969 rok - jako pierwszy z ideą obchodzenia na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego.

1970 rok - ustanowienie 22 kwietnia Dniem Ziemi zaproponował Gaylord Nelson, amerykański senator wspierający ochronę środowiska. Miało to miejsce po katastrofie ekologicznej ze stycznia 1969 roku, do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

1971 rok - 26 lutego 1971 roku sekretarz Generalny ONZ U Thant podpisuje proklamację, w której wyznacza równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi.

1972 rok - powstaje oficjalna flaga Dnia Ziemi, na której znajduje się kula ziemska widziana z kosmosu pochodząca ze zdjęcia wykonanego w 1972 przez załogę Apollo 17.

1990 rok - dzień Ziemi staje się ruchem o zasięgu globalnym mobilizując do działania 200 milionów ludzi w 141 państwach. W naszym kraju inicjatorem Dnia Ziemi zostaje Klub Gaja.

1992 rok - wykorzystując energię i entuzjazm związany z troską o środowisko naturalne, z inicjatywy ONZ zorganizowano w Rio de Janeiro tzw. Szczyt Ziemi. Była to II Konferencja Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju.

2000 rok - głównym tematem Dnia Ziemi stają się problemy związane ze zmianami klimatu. Organizatorzy Dnia Ziemi walczą o uznanie wagi problemu i zaprzestanie jego negowania przez polityków, domagają się natychmiastowego ograniczenia emisji CO2 i przejścia gospodarek świata na odnawialne źródła energii.

2006 rok - tylko jednego Dnia Ziemi ponad 250 tysięcy wolontariuszy zachęconych przez Fundację Isha posadziło ponad 850 tysięcy sadzonek drzew w szczególnie dotkniętym deforestacją i erozją indyjskim stanie Tamil Nadu ustanawiając rekord Guinnessa.

2007 rok - w tym roku odbyły się największe do tej pory obchody Dnia Ziemi. Według oficjalnych danych wzięło w nich udział około miliard ludzi.

2009 rok - zgromadzenie Ogólne ONZ ogłasza 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

2010 rok - z okazji Dnia Ziemi reżyser „Avatara” James Cameron zainaugurował globalny program sadzenia miliona drzew.

2011 rok - podczas obchodów ruch Dnia Ziemi posadził 28 milionów drzew w Afganistanie. Z kolei w Panamie posadzono 100 zagrożonych gatunków storczyków, aby zapobiec ich wyginięciu.

2012 rok - w roku 2012 związanym także z obchodami Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi, Dzień Ziemi odbył się pod hasłem „Dobra energia dla wszystkich”. W Chinach, w czasie obchodów, ponad 100 tysięcy osób jeździło rowerami, żeby zaoszczędzić paliwo i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

2017 rok - trzy główne tematy jakie zaproponowali organizatorzy obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi w 2017 roku to ekobudownictwo, energetyka i transport.

2018 rok - organizacja Earth Day Network (EDN) dająca impuls do obchodów Dnia Ziemi na całym świecie ogłosiła, że 2018 rok ma być okazją do mobilizacji planety do walki z odpadami tworzyw sztucznych.

2019 rok - obchody Dnia Ziemi odbyły się pod hasłem „Chrońmy zagrożone gatunki.

2020 rok - pod hasłem „Działania na rzecz ochrony klimatu” odbyła się 50 rocznica obchodów Dnia Ziemi. Jej celem było zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi. W tym roku wydarzenia ze względu na pandemię koronawirusa nie mogły się odbyć, a działania zostały przeniesione do internetu.

Z okazji Dnia Ziemi National Geographic przygotował wyjątkowe materiały, wśród których znalazła się interaktywna mapa klimatyczna świata na 2070 rok. Mapa pokazuje, jak mogą zmienić się warunki pogodowe w naszych miastach za 50 lat, jeśli emisja gazów cieplarnianych nadal będzie rosnąć.

Z tej okazji, NASA opublikowała bardzo ciekawy materiał filmowy, który jest zwieńczeniem wielu akcji prowadzonych w globalnej sieci na Światowy Dzień Ziemi. Agencja pokazuje tam możliwości wsparcia ochrony naszej planety, i bez potrzeby wychodzenia z domu. Wystarczy trochę naszej inwencji i wielkie możliwości naszych laptopów i smartfonów.

2021 rok – obchody pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”.

2022 rok - edycja odbywa się pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”.

   Dbajmy o naszą planetę bo nie mamy innej która da nam schronienie, sadźmy drzewa, sprzątajmy po sobie i innych, oszczędzajmy energię i wodę, bądźmy w zgodzie z przyrodą, chrońmy Ziemię każdego dnia – każdy z nas ma wpływ na jej dobrostan - bez niej nas nie będzie.

Opr. zdj. DWB.