Kolejną odsłoną projektu „Owoce pamięci”, prócz zakładania sadów są szkolenia sadownicze. Pierwsze szkolenie w tym roku odbyło się w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.

Wśród zaproszonych gości była pani Katarzyna Krakowska – Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, która od wielu lat przybliża mieszkańcom województwa łódzkiego tematykę starych sadów tradycyjnych oraz pani Monika Czubaczyńska-Szram – Dyrektor Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie – gospodarz a prywatnie miłośnik przyrody. Prowadzącym był pan Piotr Szymczak – doświadczony sadownik, „z dziada, pradziada”, pasjonat dobrych rozwiązań w sadownictwie, w tym starych odmian drzew owocowych.

Szkolenie miało charakter praktyczny, na uczestników czekały materiały szkoleniowe, ale i eksponaty – do oglądania, wąchania jak i smakowania. Każdy mógł poznać stare odmiany jabłoni, nie zabrakło więc antonówki, koksy pomarańczowej, kalwilli czerwonej jesiennej, koszteli, sierpniówki, żeleźniaka czy nieco mniej znanej kandyl synap. Część praktyczną uczestnicy poznali w sadzie, który założony został także w ramach projektu „Owoce pamięci” w roku ubiegłym. Nie zabrakło zatem informacji o tym, jak zakładać taki sad, jak go pielęgnować, jak przycinać.

Na koniec szkolenia, już po pytaniach i dyskusji, na uczestników czekał mały poczęstunek i tradycyjnie już: szarlotka.

Zapraszamy na kolejne szkolenie już 2 października 2021r. Informacja o nim już wkrótce.