W minioną niedzielę, dnia 29.08.2021 r. pracownicy Oddziału Terenowego Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich aktywnie uczestniczyli w dwóch imprezach plenerowych w naszym regionie promując walory przyrodnicze i turystyczne parków krajobrazowych naszego regionu jak i całego województwa łódzkiego.

„Babie Lato” czyli jedna z imprez, odbywała się na terenie Gminno-Parkowego Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie. W programie przewidziano masę atrakcji, między innymi AEROPIKNIK, na którym odbywały się gry i zabawy lotnicze, pokazy sprzętu lotniczego, a także pokazowy lot balonem. Na scenie zagrali: chór Magnificat, zespół Trygław, Łódzki Teatr Piosenki oraz gwiazda wieczoru – zespół Raz Dwa Trzy. Przedstawiciele OT PKWŁ w ramach konkursu przyrodniczego rozdawali sadzonki drzew i krzewów oraz albumy wszystkich siedmiu parków krajobrazowych. Na odwiedzających czekały materiały edukacyjne, w tym mapy turystyczno-przyrodnicze, przewodniki i foldery oraz inne wydawnictwa Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.

Jednocześnie w Jeżowie odbywał się „Brzeziński Festiwal Turystyczny”. Na terenie placu za Urzędem Gminy wystawione były stoiska m.in. Łódzkiej Organizacji Turystycznej, Muzeum Żołnierza Polskiego w Dmosinie (ze sprzętem z czasów wojny), Klubu Miłośników Lotnictwa Ziemi Brzezińskiej „Sky Team” (z pokazem symulatora lotnictwa i paralotnią). Wśród wystawców nie zabrakło również stoiska Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Pracownicy Parków rozdawali zainteresowanym sadzonki drzew i krzewów, mapy, foldery oraz inne wydawnictwa promujące nasz region. Była to też okazja do porozmawiania z fanami turystyki o możliwościach korzystania ze szlaków pieszych, rowerowych i konnych na terenie parków krajobrazowych w województwie łódzkim. Wśród atrakcji imprezy były także: Rycerskie Bractwo z Sieradza ze stanowiskiem skryby, pokazem grupy rekonstrukcyjnej oraz pokaz destylacji średniowiecznymi metodami. Na scenie wspaniały koncert zagrała ikona polskiej piosenki turystycznej „Grzmiąca Półlitrówa”, a następnie wschodząca gwiazda polskiej muzyki rozrywkowej „Iness”. Występy urozmaicały także pokazy Jazz Folk Dance, a na koniec dyskotekę pod chmurami rozkręcał duet „DJ Kaczor&DJ Deal”. Impreza była wspaniałą prezentacją atrakcji turystycznych naszego regionu połączoną z piknikiem rodzinnym, na którym mieszkańcy okolic Jeżowa mieli okazję się pobawić, a przy okazji dowiedzieć się ciekawych rzeczy. Jak na każdym pikniku były także dmuchańce, gry i zabawy dla dzieci, a także stoiska gastronomiczne.

W bieżącym tygodniu szykujemy się już do kolejnych imprez m.in. Pikniki Rodzinne w Świnicach Warckich w dniu 1.09.2021 r. i w Ksawerowie w dniu 2.09.2021 r., na których także będziemy reprezentować Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego i promować parki krajobrazowe naszego województwa.