Czynna ochrona łąk w zespole przyrodniczo-krajobrazowym „Nieborów”

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.
Slide One
Slide Two
Slide Three

Aktualności

kwiecień 18, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – 18.04.2024

18 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Święto zostało ustanowione w 1983 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS), która doradza UNESCO m.in. w sprawie wpisu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa. Współorganizatorem…
kwiecień 15, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Wiosenny spacer edukacyjny

W niedzielę, 14 kwietnia 2024 r. o godz. 9 00, 18 osób wieku różnego zgromadziło się w miejscu, gdzie Puszcza Bolimowska dotyka do granic Skierniewic, aby wziąć udział w pierwszym wiosennym spacerze edukacyjnym, zorganizowanym i prowadzonym przez pracowników…
kwiecień 12, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Kolejne odsłony współpracy służby PPK z jednostkami wojewódzkiej administracji zespolonej. Uwaga zwierzęta na drodze.

W minionych dniach kontynuujemy współpracę służby Przedborskiego Parku Krajobrazowego z jednostkami wojewódzkimi administracji zespolonej. Są to Państwowa Straż Łowiecka oraz Państwowa Straż Rybacka. Obie formacje są służbami umundurowanymi i uzbrojonymi o…
kwiecień 11, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Zaproszenie na wspólne wędrówki po Wzniesieniach Łódzkich

JUż w najbliższą sobotę 13 kwietnia 2024r. zapraszamy Państwa na wiosenny rajd pt. Wędrówki po Wzniesieniach. Spotykamy się w naszej siedzibie mieszczącej się przy ul. Wycieczkowej 86 w Łodzi o godz.10.00. Trasa piesza obejmuje spacer po Lesie Łagiewnickim…

O parkach # Co robimy

infografika zpkwl

Co to jest park krajobrazowy?

Jest to jedna z form ochrony przyrody. Obejmuje obszar chroniony ze względu na walory przyrodnicze, krajobrazowe, kulturowe i historyczne w celu ich zachowania oraz popularyzacji w warunkach zrównoważonego rozwoju. (Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody).

Ile parków jest na terenie województwa łódzkiego?

W skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego wchodzi 7 parków: PK Wzniesień Łódzkich, Bolimowski PK, Spalski PK, Sulejowski PK, Przedborski PK, Załęczański PK oraz PK Międzyrzecza Warty i Widawki.

Jak duży jest obszar na którym działamy?

W granicach województwa łódzkiego parki krajobrazowe zajmują powierzchnię  ok. 175 tys. ha, co stanowi blisko 10% obszaru regionu.

Czym zajmujemy się w parkach krajobrazowych?

Chronimy przyrodę, krajobraz i wartości kulturowe oraz historyczne na terenach parków krajobrazowych.

Realizujemy projekty czynnej ochrony przyrody.

Inwentaryzujemy obiekty przyrodnicze i historyczne na obszarze parków.

Edukujemy społeczeństwo w zakresie wartości przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i historycznych parków.

Opiniujemy projekty plany zagospodarowania przestrzennego terenu oraz wnioski dotyczące wycinki drzew na terenach parków.

Organizujemy imprezy turystyczne oraz wydarzenia promujące parki krajobrazowe.

Napisz do nas

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego

ul. Solna 14,
91-423 Łódź

tel. 42 640 65 61
fax 42 657 82 82

ogólne adresy e-mail: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyrektor:

z-ca Dyrektora:

  • Sławomir Walczak - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział administracyjno  organizacyjny:

  • Iwona Marosik - samodzielny referent - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       - tel. 42 630 90 93
  • Paulina Pietrzak - starszy specjalista - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       - tel. 42 630 90 92
  • Agnieszka Gągorowska - specjalista - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 42 640 65 61
  • Magdalena Librowska - inspektor ochrony danych - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 44 616 82 25
  • Dariusz Chadryś - informatyk - administrator systemów IT

Dział finansowo – księgowy: - tel. 42 630 90 91

  • Mariola Królak - główna księgowa - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Urszula Świderek - księgowa - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Lidia Lechowska-Ławacz - księgowa -Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 W indywidualnych sprawach dotyczących bezpośrednio konkretnego Parku Krajobrazowego, prosimy kontaktować się z właściwym Oddziałem Zespołu.
Odpowiednie dane teleadresowe znajdują się na podstronach każdego z Parków Krajobrazowych.

 

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Nieborów” został powołany rozporządzeniem Wojewody Skierniewickiego nr 21 z dnia 6.10.1988r. oraz nr 2 z dnia 14.01.1997r. Ojemuje grunty orne, łąki, pastwiska i lasy o łącznej powoierchni 46 ha, położone we wsi Niebrów, gm. Nieborów. Teren ten należy do Skarbu Państwa i jest zarządzany przez Województwo Łódzkie. Od północy obszar graniczy z parkiem otaczającym Pałac Radzwiwiłłów w Nieborowie. Z trzech pozostałych stron otoczony jest lasami. Niedyś stanowił część majatku Rawdziwiłłów. Obszar powołano dla ochrony:

- wolnej, niezabudowanej przestrzeni – fragmentu cennego krajobrazu mazowieckiego,

- zachowania historycznie udokumentowanej ciągłości tradycyjnego użytkowania tego obszaru (lasu, pola, pastwiska, łąki),

- „widoku z zabytku” i „widoku na zabytek” jakim jest Pałac Radziwiłłów oraz otaczający go ogród,

- historycznej kompozycji i osi, która przynajmniej od XVIII wieku, była rozpięta między wsią Nieborów a Puszczą Bolimowską,

- pradziejowego stanowiska archeologicznego.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego rozpoczął właśnie koszenie łąk w zespole przyrodniczo-krajobrazowym „Nieborów”. Ktoś może zapytać: Dlaczego taki późny pokos? Argumentów jest kilka:

  • Lęgi ptaków. Łąki są siedliskiem życia i rozrodu dla wielu gatunków ptaków. Najbardziej charakterystycznymi gatunkami dla takich terenów są czajki, derkacze, rycyki, krwawodzioby – gatunki chronione prawem polskim i unijnym. To właśnie wśród roślinności łąkowej zakładają swoje gniazda i wychowują potomstwo. Żeby im to umożliwić należy kosić jak najpóźniej, czyli przynajmniej po 15 sierpnia.
  • Wysiew nasion. Większość roślin łąkowych kwitnie dopiero wczesnym latem. Opóźnienie pierwszego pokosu umożliwi im wydanie nasion, a tym samym zostanie zachowana bioróżnorodność terenu.
  • Wylęg motyli. Cykl życiowy motyli jest nierozerwalnie związany z roślinami. Część z tych owadów składa jaja lub żeruje w postaci larwy tylko na wybranych gatunkach, występujących wyłącznie na łąkach np.:

- Modraszek telejus (objęty ochroną ścisłą) – owad dorosły pojawia się od lipca do sierpnia, składa jaja tylko na krwiściągu lekarskim.

- Modraszek alkon (objęty ochrona częściową) – składa jaja tylko na goryczce wąskolistnej.

 

UWAGA Nie wypalaj traw!


Zwykła dobra praktyka rolnicza zakazuje wypalania roślinności na: łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, psach przydrożnych, szlakach klejowych, w strefie oczeretów i trzcin, miedz, ściernisk i słomy. Zabieg ten stanowi zagrożenie niekontrolowanego rozszerzenia się ognia i zabija wiele drobnych, pożytecznych zwierząt. Zakaz ten wynika z ustawy o ochronie przyrody (art. 124 i 131) oraz kodeksu wykroczeń (art. 82 i 45). Każdy kto zauważy takie zdarzenie powinien wezwać policję.

Oprac. A. Pruszkowska