Nocne świecenia w Załęczańskim Parku Krajobrazowym

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.
Slide One
Slide Two
Slide Three

Aktualności

marzec 28, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Życzenia Świąteczne

Wesołych Świąt Wielkanocnych! Niech ten czas będzie pełen wiosennej energii i radości życia!
marzec 25, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Konkurs "Na Ratunek Ziemi" 2024

Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Oddział Bolimowskiego Parku Krajobrazowego serdecznie zapraszają do udziału w konkursie "Na Ratunek Ziemi". Konkurs adresowany jest do…
marzec 22, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Wiosenne porządki w Bolimowskim Parku Krajobrazowym

Wiosenne porządki w Bolimowskim Parku Krajobrazowym W dniu 21 marca 2024 r. pracownicy Oddziału Bolimowskiego Parku Krajobrazowego wraz z przedstawicielami Fundacji Kwietna posprzątali fragment zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Nieborów” (będącego…
marzec 22, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Światowy Dzień Wody – 22.03.2024

22 marca przypada Światowy Dzień Wody. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992 roku. Głównym celem Dnia jest zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na wpływ gwałtownego wzrostu populacji ludzkiej, industrializacji,…

O parkach # Co robimy

infografika zpkwl

Co to jest park krajobrazowy?

Jest to jedna z form ochrony przyrody. Obejmuje obszar chroniony ze względu na walory przyrodnicze, krajobrazowe, kulturowe i historyczne w celu ich zachowania oraz popularyzacji w warunkach zrównoważonego rozwoju. (Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody).

Ile parków jest na terenie województwa łódzkiego?

W skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego wchodzi 7 parków: PK Wzniesień Łódzkich, Bolimowski PK, Spalski PK, Sulejowski PK, Przedborski PK, Załęczański PK oraz PK Międzyrzecza Warty i Widawki.

Jak duży jest obszar na którym działamy?

W granicach województwa łódzkiego parki krajobrazowe zajmują powierzchnię  ok. 175 tys. ha, co stanowi blisko 10% obszaru regionu.

Czym zajmujemy się w parkach krajobrazowych?

Chronimy przyrodę, krajobraz i wartości kulturowe oraz historyczne na terenach parków krajobrazowych.

Realizujemy projekty czynnej ochrony przyrody.

Inwentaryzujemy obiekty przyrodnicze i historyczne na obszarze parków.

Edukujemy społeczeństwo w zakresie wartości przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i historycznych parków.

Opiniujemy projekty plany zagospodarowania przestrzennego terenu oraz wnioski dotyczące wycinki drzew na terenach parków.

Organizujemy imprezy turystyczne oraz wydarzenia promujące parki krajobrazowe.

Napisz do nas

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego

ul. Solna 14,
91-423 Łódź

tel. 42 640 65 61
fax 42 657 82 82

ogólne adresy e-mail: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyrektor:

z-ca Dyrektora:

  • Sławomir Walczak - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział administracyjno  organizacyjny:

  • Iwona Marosik - samodzielny referent - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       - tel. 42 630 90 93
  • Paulina Pietrzak - starszy specjalista - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       - tel. 42 630 90 92
  • Agnieszka Gągorowska - specjalista - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 42 640 65 61
  • Magdalena Librowska - inspektor ochrony danych - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 44 616 82 25
  • Dariusz Chadryś - informatyk - administrator systemów IT

Dział finansowo – księgowy: - tel. 42 630 90 91

  • Mariola Królak - główna księgowa - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Urszula Świderek - księgowa - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Lidia Lechowska-Ławacz - księgowa -Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 W indywidualnych sprawach dotyczących bezpośrednio konkretnego Parku Krajobrazowego, prosimy kontaktować się z właściwym Oddziałem Zespołu.
Odpowiednie dane teleadresowe znajdują się na podstronach każdego z Parków Krajobrazowych.

 

P1030330W minioną sobotę (13.07) na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim odbyło się spotkanie z członkami Fundacji „Biodiversitatis” w ramach wydarzenia „Nie taka ćma straszna, czyli wielkie nocne wabienie owadów do światła”.  

Mimo iż tego dnia pogoda była bardzo kapryśna, to wieczorem rozpogodziło się i zainteresowanych udziałem w warsztatach było naprawdę bardzo wielu. Pierwsza część warsztatów obyła się w sali, gdzie dr Radomir Jaskuła przeprowadził krótki wykład  ukazujący fascynujący, choć do końca niezbadany, świat owadów  aktywnych nocą.  Następnie wszyscy udali się na zajęcia terenowe polegające na wabieniu motyli nocnych metodą „na światło” . W czasie połowu zastosowano biały ekran ze stelażem oświetlonym  żarówką rtęciową . Na pierwsze efekty nie trzeba było długo czekać.  Już po chwili do ekranu przyleciały pierwsze owady, a specjaliści chętnie  odpowiadali na zadawane pytania.  Mimo, że ćmy są powszechnie uważane za mniej atrakcyjne od motyli, wiele z nich to piękne i kolorowe owady.  Szczególną uwagę  uczestników warsztatów zwrócił sporych rozmiarów zawisak borowiec  Sphinx pinastri, czy kolorowa sadzanka rumienica Phragmatobia fuliginosa. Oprócz motyli nocnych do ekranu przylatywały również inne owady, takie jak chrząszcze Coleoptera, muchówki Diptera, chruściki Trichoptera, błonkówki Hymenoptera, jętki Ephemeroptera, pluskwiaki Heteroptera i wiele innych.  Uczestnicy warsztatów mogli z bliska przyjrzeć się największej środkowoeuropejskiej żądłówce -  szerszeniowi Vespa crabro, który na co dzień  szczególnie cierpi z powodu ludzkich uprzedzeń. Choć jak się okazuje jego użądlenie nie jest bardziej niebezpieczne od użądlenia pszczoły lub osy, a on sam jest znacznie mniej agresywny niż jego kuzynki. Niewiele osób również wie, że szerszenie są bardzo pożyteczne, gdyż  skutecznie regulują liczebność stworzeń, przede wszystkim dokuczliwych much i komarów.  Oświetlony ekran bardzo chętnie odwiedzały mrówki z podrodziny  wścieklice Myrmicinae,  szukające łatwego łupu w postaci padłych od lampy rtęciowej owadów. Bardzo często były to ofiary wielkością przewyższające robotnice wścieklic.

Wszystkim uczestnikom warsztatów serdecznie dziękujemy za przybycie  i ufamy, że taki bezpośredni kontakt z owadami nocnymi jest nie tylko wspaniałą lekcją przyrody, ale również daje możliwość przełamywania wielu uprzedzeń wobec  tej grupy zwierząt.

K. Piasecka