Murarka ogrodowa - czynna ochrona

Klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych na podstawie obowiązku prawnego ciążącego na administratorze. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce: Polityka prywatności.
Slide One
Slide Two
Slide Three

Aktualności

kwiecień 19, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Odpady problemem każdego z nas

Ze względu na rosnącą liczbę ludności, zwiększającą się produkcję dóbr konsumpcyjnych oraz coraz szybszy postęp technologiczny, a co za tym idzie, coraz krótszy okres używalności produktów powszechnego użytku, w drastyczny sposób wzrasta ilość wytwarzanych…
kwiecień 18, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – 18.04.2024

18 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Święto zostało ustanowione w 1983 r. przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS), która doradza UNESCO m.in. w sprawie wpisu obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa. Współorganizatorem…
kwiecień 17, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Zapraszamy na Targi Rolne Agrotechnika 2024 do Bratoszewic

Serdecznie zapraszamy na Targi Rolne Agrotechnika 2024 organizowane przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach w dniach 27 i 28 kwietnia 2024r. Jak zwykle na wszystkich odwiedzających czekać będą wystawcy i producenci, nie zabraknie żywnosci…
kwiecień 17, 2024
Aktualności ZPKWŁ

Wiosenny Rajd Wędówki po Wzniesieniach już za nami

W sobotę 13 kwietnia 2024 r. grupa odkrywców i miłośników przyrody spotkała się razem, aby wyruszyć śladami wiosny po nieoczywistych i rzadko uczęszczanych fragmentach Lasu Łagiewnickiego. Niezwykłego lasu, który odsłonił przed nami nie tylko przyrodnicze…

O parkach # Co robimy

infografika zpkwl

Co to jest park krajobrazowy?

Jest to jedna z form ochrony przyrody. Obejmuje obszar chroniony ze względu na walory przyrodnicze, krajobrazowe, kulturowe i historyczne w celu ich zachowania oraz popularyzacji w warunkach zrównoważonego rozwoju. (Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody).

Ile parków jest na terenie województwa łódzkiego?

W skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego wchodzi 7 parków: PK Wzniesień Łódzkich, Bolimowski PK, Spalski PK, Sulejowski PK, Przedborski PK, Załęczański PK oraz PK Międzyrzecza Warty i Widawki.

Jak duży jest obszar na którym działamy?

W granicach województwa łódzkiego parki krajobrazowe zajmują powierzchnię  ok. 175 tys. ha, co stanowi blisko 10% obszaru regionu.

Czym zajmujemy się w parkach krajobrazowych?

Chronimy przyrodę, krajobraz i wartości kulturowe oraz historyczne na terenach parków krajobrazowych.

Realizujemy projekty czynnej ochrony przyrody.

Inwentaryzujemy obiekty przyrodnicze i historyczne na obszarze parków.

Edukujemy społeczeństwo w zakresie wartości przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych i historycznych parków.

Opiniujemy projekty plany zagospodarowania przestrzennego terenu oraz wnioski dotyczące wycinki drzew na terenach parków.

Organizujemy imprezy turystyczne oraz wydarzenia promujące parki krajobrazowe.

Napisz do nas

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego

ul. Solna 14,
91-423 Łódź

tel. 42 640 65 61
fax 42 657 82 82

ogólne adresy e-mail: 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dyrektor:

z-ca Dyrektora:

  • Sławomir Walczak - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Dział administracyjno  organizacyjny:

  • Iwona Marosik - samodzielny referent - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       - tel. 42 630 90 93
  • Paulina Pietrzak - starszy specjalista - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.       - tel. 42 630 90 92
  • Agnieszka Gągorowska - specjalista - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 42 640 65 61
  • Magdalena Librowska - inspektor ochrony danych - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - tel. 44 616 82 25
  • Dariusz Chadryś - informatyk - administrator systemów IT

Dział finansowo – księgowy: - tel. 42 630 90 91

  • Mariola Królak - główna księgowa - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Urszula Świderek - księgowa - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
  • Lidia Lechowska-Ławacz - księgowa -Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 W indywidualnych sprawach dotyczących bezpośrednio konkretnego Parku Krajobrazowego, prosimy kontaktować się z właściwym Oddziałem Zespołu.
Odpowiednie dane teleadresowe znajdują się na podstronach każdego z Parków Krajobrazowych.

 

W ostatnich latach z niewyjaśnionych przyczyn zaczynają ginąć pszczoły miodne - które jak powszechnie wiadomo są głównymi owadami zapylającymi kwiaty roślin. Przyczyny tego zjawiska nie są do końca wyjaśnione z naukowego punktu widzenia -  ale problem robi się poważny i mocno nagłośniony w mediach. Niestety spada również populacja dziko żyjących pszczół i trzmieli. Wiadomo że bez zapylonych kwiatów nie będzie owoców i nasion a co za tym idzie następstwa tego problemu mogą być poważnym problemem dla ludzi. Przyczyną spadku owadów zapylających w  głównej mierze jest  stosowanie środków chemicznych ochrony roślin oraz choroby wywołane przez różnego rodzaje grzyby i wirusy. Nowoczesne technologie stosowane obecnie w budownictwie, które skutecznie wyparły dawne budownictwo oparte na drewnie, słomie, trzcinie i glinie to następny problem który przyczynił się do zanikania zapylaczy z najbliższego otoczenia człowieka. Budownictwo to skutecznie hamuje warunki do zakładania gniazd owadów zapylających które znajdowały we wspomnianych budowlach dogodne warunki. Spadek plonów to w głównej mierze niewystarczająca liczba pszczół, które nie są w stanie odwiedzić wszystkich kwitnących roślin w zasięgu ich lotu. Nie każdy wie - odległość jaką pokonują pszczoły w poszukiwaniu pyłku może osiągnąć kilkanaście kilometrów. Pamiętajmy - nie tylko pszczoła miodna jest jedynym owadem zapylającym rośliny. Pozostałe owady z rodziny pszczołowatych równie skutecznie spełniają to zadanie. Niestety na skutek zmian zachodzących w środowisku naturalnym również liczebność ich maleje.

Jak rozwiązać ten problem?

W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie tym zagadnieniem. Nastała moda na przydomowe ogródki kwiatowe. Świadomość zagrożenia wyginięcia zapylaczy dała impuls do działania rożnego rodzaju organizacjom związanych z ekologią oraz ochroną przyrody. W przydomowych ogródkach powstają różnego rodzaju budowle umożliwiające zasiedlenie i rozwój dziko żyjących zapylaczy. Powstają konstrukcje, od bardzo prostych np. wiązki trzciny, bambusa czy innych roślin z pusta łodygą w środku zawieszoną pod drzewem lub okapem dachu po konstrukcje bardziej zaawansowane w kształcie małych „domków” z wieloma składowymi komponentami - blokami gliny, wiązkami trzciny, porowatymi cegłami i pniami drzew z nawierconymi otworami. Nadpiliczne Parki Krajobrazowe także czynnie biorą udział w tej akcji – sami w OT NPK w Moszczenicy wykonaliśmy na potrzeby wszystkich parków ZPKWŁ, organizacji i instytucji kilkadziesiąt „domków dla owadów”. Obiekty te wspaniale komponują się przy naszych tradycyjnych ogródkach.

Kilka słów o pszczole murarce.

Pszczoła -  murarka ogrodowa Osmia rufa – jest jedną z przedstawicieli 18 gatunków murarek występujących w Polsce. Pszczoła która nie daje miodu i nie żądli - ale bardzo skutecznie zapyla rośliny. Jak podają artykuły naukowe jest bardziej aktywna w terenie, odwiedza przez to większą ilość kwiatów z różnych rodzajów roślin. Pszczoła miodna wykazuje tendencje do trzymania się jednego źródła odkrytego pokarmu. Okres życia tej pszczoły trwa rok czasu. Samce legną się wiosną w końcu marca i w kwietniu zwykle 1 – 2 tygodnie wcześniej od samic. Samice są monandryczne - to znaczy że kopulują tyko raz w życiu. Gniazda dla przyszłego potomstwa murarka buduje w różnego rodzaju otworach – kanalikach gdzie w oddzielonych od siebie komorach składa jajo i umieszcza kulę sklejoną śliną z pyłku i nektaru. Ilość komór zależy od długości kanału, zwykle waha się między 6 a 10. Larwa po spożyciu zapasów przędzie kokon i ulega przeobrażeniu, gdzie pozostaje w nim przez zimę do przyszłego roku by z wiosną dać początek nowemu pokoleniu. (Tekst Z. Mocarski, fot. P. Wypych).